Ako vybrat spravny dom?

Autor: Lukas Matejka | 9.3.2016 o 10:58 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  122x

Každý, kto sa rozhodol postaviť dom, prechadza dôležitým prvotným rozhodovaním – montovaný alebo murovaný dom?

Jednoznačné plusy sú na strane montovaného domu. Montované domy sú menej náročné na dobu výstavby, financie potrebné na stavbu (lacnejšie ako murované domy), mesačné náklady sú okolo 30 eur, majú ľahkú konštrukciu a mnoho ďaľsích plusov.

Pevná cena : Konštrukcia a jednotlivé komponenty montovaného domu sa vyrábajú v továrňach a následne sa dovážajú na stavenisko. Pri montovaných domoch teda máte väčšiu istotu, že cena uvedená v zmluve bude dodržaná, pretože výstavba prebieha v krátkom časovom horizonte (hrubá stavba trvá približne niekoľko týždňov).

Doba vystavby : Postaviť montovaný murovaný dom od nás trvá približne 3 mesiace, klasické murované domy využívajú mokré procesy, ktoré majú predpísaný čas schnutia, a to predlžuje priebeh stavebných prác, častokrát dvojnásobne.

Priestor : Murované montované lacné domy sú tiež výborná voľba na bývanie. Ich najväčšia výhoda je, že pri rovnakej šírke obvodovej steny poskytujú oveľa vyšší stupeň tepelnej izolácie ako murované. Na dosiahnutie potrebného tepelného odporu teda postačia užšie montované steny, čím sa dosiahne vyššia úžitková plocha na rovnako veľkom pôdoryse, obvykle 10 % – 15 %.

Úspora nákladov : Za nízkoenergetické domy sa v našich podmienkach považujú objekty, ktorých ročná spotreba tepla na štvorcový meter podlahovej plochy neprekračuje 50 kWh. Naše domy s rekuperáciou spĺňajú normy ultranízkoenergeitckého až pasívneho domu, takže priemerné mesačné náklady na chod domácnosti sú okolo 30 eur (pri murovaných domoch je to až okolo 130-150 eur mesačne! ).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Klasická nedeľa kedysi: Kostol, obed, futbal. Boli to zlaté časy

Bratislava bola o polovicu menšia, ale na futbal chodilo desaťkrát viac ľudí.

DOMOV

Podnikateľ Lunter chce poraziť Kotlebu

Známy podnikateľ Ján Lunter založil firmu na zdravé potraviny.

EKONOMIKA

Odhalili daňový podvod so sušenými hríbmi

Spoločnosti zrejme predpokladali, že dodávka nebude podozrivá.


Už ste čítali?